FH50-50S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH50-50S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH50-50S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH50-50S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH50-50S-0.5SH
Description
CONN FFC FPC 0.5MM SMD
Detailed Description
50 Position FPC Connector Receptacle 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH50-50S-0.5SH Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Part Status
Active
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Receptacle
Number of Positions
50
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.146" (3.70mm)