FH40-40S-0.5SV
FH40-40S-0.5SV
FH40-40S-0.5SV
DigiKey Part Number
HFW40TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFW40CT-ND - Cut Tape (CT)
HFW40DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH40-40S-0.5SV
Description
CONN FPC VERT 40POS 0.5MM SMD
Detailed Description
40 Position FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.020" (0.50mm) Surface Mount
EDA/CAD Models
FH40-40S-0.5SV Models
Series
Contact Finish
Gold
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
40
Current Rating (Amps)
0.5A
Pitch
0.020" (0.50mm)
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.228" (5.80mm)