FH33-45S-0.5SH(99)
FH33-45S-0.5SH(99)
FH33-45S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
H124644TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124644CT-ND - Cut Tape (CT)
H124644DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH33-45S-0.5SH(99)
Description
CONN FFC BOTTOM 45POS 0.5MM R/A
Detailed Description
45 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH33-45S-0.5SH(99) Models
Category
Locking Feature
Flip Lock
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Voltage Rating
50V
Number of Positions
45
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.047" (1.20mm)