FH33-40S-0.5SH(99) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH33-40S-0.5SH(99) |
Description | CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A |
Customer Reference | |
Detailed Description | 40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH33-40S-0.5SH(99) Models |
Category | Locking Feature Flip Lock |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Cable End Type Tapered |
Series | Contact Material Phosphor Bronze |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Finish Gold |
Part Status Last Time Buy | Housing Material Polyamide (PA), Nylon |
Flat Flex Type FFC, FPC | Actuator Material Polyamide (PA), Nylon |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Features Zero Insertion Force (ZIF) |
Connector/Contact Type Contacts, Bottom | Voltage Rating 50V |
Number of Positions 40 | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Termination Solder | Current Rating (Amps) 0.5A |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Mating Cycles 20 |
Height Above Board 0.047" (1.20mm) | Base Product Number |