FH33-40S-0.5SH(99)
FH33-40S-0.5SH(99)
FH33-40S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
H124718TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124718CT-ND - Cut Tape (CT)
H124718DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH33-40S-0.5SH(99)
Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH33-40S-0.5SH(99) Models
Category
Locking Feature
Flip Lock
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Cable End Type
Tapered
Series
Contact Material
Phosphor Bronze
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Last Time Buy
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Flat Flex Type
FFC, FPC
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Voltage Rating
50V
Number of Positions
40
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Pitch
0.020" (0.50mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.047" (1.20mm)