FH28K-30S-0.5SH
DigiKey Part Number
26-FH28K-30S-0.5SHTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH28K-30S-0.5SHCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH28K-30S-0.5SHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28K-30S-0.5SH
Description
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.5MM R/A
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH28K-30S-0.5SH Models
Category
Cable End Type
Straight
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions
30
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.100" (2.54mm)