FH28-55S-0.5SH(05)
DigiKey Part Number
HFV155TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFV155CT-ND - Cut Tape (CT)
HFV155DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH28-55S-0.5SH(05)
Description
CONN FFC BOTTOM 55POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
55 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH28-55S-0.5SH(05) Models
Category
Cable End Type
Tabbed
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Active
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
55
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Housing Color
Gray
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.100" (2.54mm)