FH26J-55S-0.3SHW(97) is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 2 927
Datasheet
Image for FH26J-55S-0.3SHW(97) is not available
FH26J-55S-0.3SHW(97)
DigiKey Part Number
FH26J-55S-0.3SHW(97)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH26J-55S-0.3SHW(97)
Description
CONN FFC FPC 0.3MM SMD
Customer Reference
Detailed Description
55 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH26J-55S-0.3SHW(97) Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Part Status
Last Time Buy
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
55
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.012" (0.30mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
White
Height Above Board
0.039" (1.00mm)