FH19SC-32S-0.5SH(99) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
32 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
FH19SC-32S-0.5SH(99)
DigiKey Part Number
FH19SC-32S-0.5SH(99)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH19SC-32S-0.5SH(99)
Description
CONN FFC BOTTOM 32POS 0.5MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FH19SC-32S-0.5SH(99) Models
Category
Cable End Type
Tapered
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
32
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.037" (0.95mm)