FH19SC-17S-0.5SH(09)
DigiKey Part Number
H125833TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125833CT-ND - Cut Tape (CT)
H125833DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH19SC-17S-0.5SH(09)
Description
CONN FFC BOTTOM 17POS 0.5MM R/A
Detailed Description
17 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH19SC-17S-0.5SH(09) Models
Category
Cable End Type
Tapered
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
17
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.037" (0.95mm)