FH12A-10S-0.5SH(55)
DigiKey Part Number
HFK110TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFK110CT-ND - Cut Tape (CT)
HFK110DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH12A-10S-0.5SH(55)
Description
CONN FFC FPC TOP 10POS 0.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH12A-10S-0.5SH(55) Models
Category
Cable End Type
Straight
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Part Status
Active
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
50V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
10
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.079" (2.00mm)