FH12-6S-0.5SH(55)
DigiKey Part Number
HFJ106TR-ND - Tape & Reel (TR)
HFJ106CT-ND - Cut Tape (CT)
HFJ106DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH12-6S-0.5SH(55)
Description
CONN FFC BOTTOM 6POS 0.5MM R/A
Detailed Description
6 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle
EDA/CAD Models
FH12-6S-0.5SH(55) Models
Category
Cable End Type
Straight
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Actuator Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating
50V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Positions
6
Pitch
0.020" (0.50mm)
Current Rating (Amps)
0.5A
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.079" (2.00mm)