Image for DF9B-19S-1V(69) is not available
DF9B-19S-1V(69)
DigiKey Part Number
DF9B-19S-1V(69)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9B-19S-1V(69)
Description
CONN RCPT 19POS SMD GOLD
Detailed Description
19 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF9B-19S-1V(69) Models
Features
Solder Retention
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
19
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)