DF9B-17S-1V(69)
DigiKey Part Number
H124706TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124706CT-ND - Cut Tape (CT)
H124706DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9B-17S-1V(69)
Description
CONN RCPT 17POS SMD GOLD
Detailed Description
17 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF9B-17S-1V(69) Models
Features
Solder Retention
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
17
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)