Image for DF9-19S-1V(69) is not available
DF9-19S-1V(69)
DigiKey Part Number
DF9-19S-1V(69)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF9-19S-1V(69)
Description
CONN RCPT 19POS SMD GOLD
Detailed Description
19 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF9-19S-1V(69) Models
Features
Board Guide, Solder Retention
Contact Finish
Gold
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Receptacle, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
4.3mm
Number of Positions
19
Height Above Board
0.130" (3.30mm)
Pitch
0.039" (1.00mm)