DF81D-50P-0.4SD(52)
DigiKey Part Number
H124703TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124703CT-ND - Cut Tape (CT)
H124703DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF81D-50P-0.4SD(52)
Description
CONN PLUG 50POS SOLDER GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold 34-36 AWG, 36-46 AWG
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF81D-50P-0.4SD(52) Models
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Cable Termination
Solder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Wire Type
Discrete or Ribbon Cable
Part Status
Active
Wire Gauge
34-36 AWG, 36-46 AWG
Connector Type
Plug
Contact Finish
Gold
Contact Type
Outer Shroud Contact
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Number of Positions
50
Color
Black
Pitch
0.016" (0.40mm)