DF62WZ-9P-2.2DSA(20)
DigiKey Part Number
26-DF62WZ-9P-2.2DSA(20)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF62WZ-9P-2.2DSA(20)
Description
INTERCONNECT RECTANGULAR
Detailed Description
Connector Header Through Hole 9 position 0.087" (2.20mm)
EDA/CAD Models
DF62WZ-9P-2.2DSA(20) Models
Category
Fastening Type
Latch Holder
Mfr
Contact Length - Post
0.112" (2.84mm)
Series
Insulation Height
0.610" (15.49mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
3
Features
Board Guide
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3.5A