DF60FSR-3S-10.16C
DigiKey Part Number
26-DF60FSR-3S-10.16C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60FSR-3S-10.16C
Description
SOCKET, 3POS., LATCH-LOCK, 42A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Red 0.400" (10.16mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF60FSR-3S-10.16C Models
Category
Pitch
0.400" (10.16mm)
Mfr
Number of Rows
1
Series
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Packaging
Bag
Contact Termination
Crimp
Part Status
Active
Fastening Type
Latch Lock
Connector Type
Color
Red
Contact Type
Female Socket
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C