DF60F-2EP-10.16C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 80
Datasheet
2 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.400" (10.16mm)
DF60F-2EP-10.16C
DigiKey Part Number
26-DF60F-2EP-10.16C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60F-2EP-10.16C
Description
IN-LINE PLUG, 2 POS., 1 ROW, 10.
Detailed Description
Category
Pitch
0.400" (10.16mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Connector Type
Color
Black
Contact Type
Male Pin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C