DF60-4EP-10.16C
DigiKey Part Number
H122154-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF60-4EP-10.16C
Description
CONN PLUG HSG 4POS 10.16MM
Detailed Description
4 Rectangular Connectors - Housings Plug 0.400" (10.16mm)
EDA/CAD Models
DF60-4EP-10.16C Models
Mounting Type
Panel Mount
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Holder
Part Status
Active
Features
Mounting Flange
Contact Type
Blade Pin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.400" (10.16mm)