DF5A-16DS-5C
DigiKey Part Number
H1924-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF5A-16DS-5C
Description
CONN RCPT HSG 16POS 5.00MM
Customer Reference
Detailed Description
16 Rectangular Connectors - Housings Receptacle White 0.197" (5.00mm)
EDA/CAD Models
DF5A-16DS-5C Models
Category
Row Spacing
0.197" (5.00mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bag
Fastening Type
Latch Lock
Part Status
Obsolete
Color
White
Connector Type
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.197" (5.00mm)