DF57H-2P-2.4V(23) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF57H-2P-2.4V(23) |
Description | CONN HEADER SMD 2POS 2.4MM |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 2 position 0.094" (2.40mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF57H-2P-2.4V(23) Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Fastening Type Swing Lock |
Series | Insulation Height 0.055" (1.40mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Shape Rectangular |
Part Status Last Time Buy | Contact Finish - Mating Tin |
Connector Type | Contact Finish Thickness - Mating 39.4µin (1.00µm) |
Contact Type Male Blade | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Contact Material Brass |
Number of Positions | Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP) |
Number of Rows 1 | Features Solder Retention |
Number of Positions Loaded All | Operating Temperature -35°C ~ 85°C |