DF53-8S-0.6H | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DF53-8S-0.6H |
Description | Interconnect Rectangular |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount, Right Angle 8 position 0.024" (0.60mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DF53-8S-0.6H Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Fastening Type Push-Pull |
Series | Insulation Height 0.057" (1.45mm) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Contact Shape Rectangular |
Part Status Active | Contact Finish - Mating Tin |
Connector Type | Contact Finish - Post Tin |
Contact Type Male Pin | Contact Material Copper Alloy |
Pitch - Mating | Insulation Material Polyamide (PA), Nylon |
Number of Positions | Features Solder Retention |
Number of Rows 1 | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Number of Positions Loaded All | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Style | Insulation Color Black |
Shrouding Shrouded - 4 Wall | Current Rating (Amps) 0.7A |