DF53-16S-0.6H
DF53 Series
DF53-16S-0.6H
DigiKey Part Number
26-DF53-16S-0.6HTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF53-16S-0.6HCT-ND - Cut Tape (CT)
26-DF53-16S-0.6HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF53-16S-0.6H
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 16 position 0.024" (0.60mm)
EDA/CAD Models
DF53-16S-0.6H Models
Insulation Height
0.057" (1.45mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
0.7A