DF40JC-70DS-0.4V(53)
DigiKey Part Number
H124606TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124606CT-ND - Cut Tape (CT)
H124606DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40JC-70DS-0.4V(53)
Description
CONN RCPT 70POS SMD GOLD
Detailed Description
70 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF40JC-70DS-0.4V(53) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mated Stacking Heights
2mm
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Number of Positions
70
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)