Image for DF40JC-50DS-0.4V(53) is not available
DF40JC-50DS-0.4V(53)
DigiKey Part Number
DF40JC-50DS-0.4V(53)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40JC-50DS-0.4V(53)
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF40JC-50DS-0.4V(53) Models
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Surface Mount
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Part Status
Active
Mated Stacking Heights
2mm
Connector Type
Receptacle, Center Strip Contacts
Height Above Board
0.057" (1.45mm)
Number of Positions
50
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)