DF40GL-44DS-0.4V(58) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
44 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
DF40GL-44DS-0.4V(58)
DigiKey Part Number
H125496TR-ND - Tape & Reel (TR)
H125496CT-ND - Cut Tape (CT)
H125496DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF40GL-44DS-0.4V(58)
Description
CONN RCPT 44POS SMD GOLD
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF40GL-44DS-0.4V(58) Models
Features
Shielded, Solder Retention
Contact Finish Thickness
1.97µin (0.050µm)
Mated Stacking Heights
1.5mm
Number of Positions
44
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)