DF37NB-50DS-0.4V(53)
DigiKey Part Number
H124695TR-ND - Tape & Reel (TR)
H124695CT-ND - Cut Tape (CT)
H124695DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37NB-50DS-0.4V(53)
Description
CONN RCPT 50POS SMD GOLD
Detailed Description
50 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37NB-50DS-0.4V(53) Models
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish Thickness
2.00µin (0.051µm)
Mated Stacking Heights
0.98mm
Number of Positions
50
Height Above Board
0.038" (0.97mm)
Pitch
0.016" (0.40mm)