Image for DF37C-70DP-0.4V(51) is not available
DF37C-70DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
DF37C-70DP-0.4V(51)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37C-70DP-0.4V(51)
Description
CONN HDR 70POS SMD GOLD
Detailed Description
70 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37C-70DP-0.4V(51) Models
Category
Pitch
0.016" (0.40mm)
Mounting Type
Surface Mount
Mated Stacking Heights
0.98mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.030" (0.75mm)