Image for DF37B-70DP-0.4V(51) is not available
DF37B-70DP-0.4V(51)
DigiKey Part Number
DF37B-70DP-0.4V(51)-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF37B-70DP-0.4V(51)
Description
CONN HDR 70POS SMD GOLD
Detailed Description
70 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
DF37B-70DP-0.4V(51) Models
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Solder Retention
Mated Stacking Heights
0.98mm
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Height Above Board
0.030" (0.75mm)
Number of Positions
70
Base Product Number
Pitch
0.016" (0.40mm)