DF36-25P-0.4SD(51)
DigiKey Part Number
H126058TR-ND - Tape & Reel (TR)
H126058CT-ND - Cut Tape (CT)
H126058DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF36-25P-0.4SD(51)
Description
CONN PLUG 25POS SOLDER 42-46AWG
Detailed Description
25 Position Rectangular Plug Connector Solder Gold 42-46 AWG
EDA/CAD Models
DF36-25P-0.4SD(51) Models
Category
Number of Rows
1
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Fastening Type
Latch Holder
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Cable Termination
Solder
Part Status
Active
Wire Type
Discrete
Connector Type
Plug
Wire Gauge
42-46 AWG
Contact Type
Outer Shroud Contact
Contact Finish
Gold
Number of Positions
25
Color
Natural
Pitch
0.016" (0.40mm)