DF33C-10DP-3.3DSA(24)
DigiKey Part Number
H122469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF33C-10DP-3.3DSA(24)
Description
CONN HEADER VERT 10POS 3.3MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.130" (3.30mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF33C-10DP-3.3DSA(24) Models
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.453" (11.50mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
39.4µin (1.00µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Rows
2
Features
Board Guide
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Beige
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
500V
Mounting Type
Mated Stacking Heights
17.6mm