DF33-12DP-3.3DSA(24)
DigiKey Part Number
H11641-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF33-12DP-3.3DSA(24)
Description
CONN HEADER VERT 12POS 3.3MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 12 position 0.130" (3.30mm)
Category
Fastening Type
Locking Ramp
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.453" (11.50mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
2
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Natural
Style
Voltage Rating
500V
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Mated Stacking Heights
17.6mm