DF14A-2P-1.25H(56)
DigiKey Part Number
H10337TR-ND - Tape & Reel (TR)
H10337CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF14A-2P-1.25H(56)
Description
CONN HEADER SMD R/A 2POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 2 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF14A-2P-1.25H(56) Models
Category
Contact Length - Mating
0.086" (2.20mm)
Mfr
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness - Mating
3.90µin (0.099µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin-Copper
Features
Solder Retention
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
150V