DF14-10P-1.25H(65)
DigiKey Part Number
26-DF14-10P-1.25H(65)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF14-10P-1.25H(65)
Description
CONN HEADER SMD R/A 10POS 1.25MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 10 position 0.049" (1.25mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DF14-10P-1.25H(65) Models
Category
Contact Length - Mating
0.087" (2.21mm)
Mfr
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
3.94µin (0.100µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Features
Board Guide, Solder Retention
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
1A
Mounting Type
Voltage Rating
150VAC