DF13E-40DP-1.25V(52)
DigiKey Part Number
26-DF13E-40DP-1.25V(52)TR-ND - Tape & Reel (TR)
26-DF13E-40DP-1.25V(52)CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13E-40DP-1.25V(52)
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.25MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.049" (1.25mm)
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Insulation Height
0.189" (4.80mm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Shrouded - 3 Wall
Voltage Rating
150V