DF13-7P-1.25DS(50) is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Similar
Molex
In Stock: 18 172
Datasheet
Connector Header Through Hole, Right Angle 7 position 0.049" (1.25mm)
DF13-7P-1.25DS(50)
DigiKey Part Number
H3325-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13-7P-1.25DS(50)
Description
CONN HEADER R/A 7POS 1.25MM
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DF13-7P-1.25DS(50) Models
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
150V