DF13-6P-1.25DSA(05)
DigiKey Part Number
26-DF13-6P-1.25DSA(05)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13-6P-1.25DSA(05)
Description
CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
DF13-6P-1.25DSA(05) Models
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Insulation Height
0.169" (4.30mm)
Packaging
Bag
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Voltage Rating
150V