DF13-2P-1.25DS(25)
DigiKey Part Number
26-DF13-2P-1.25DS(25)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DF13-2P-1.25DS(25)
Description
CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 2 position 0.049" (1.25mm)
EDA/CAD Models
DF13-2P-1.25DS(25) Models
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Series
Insulation Height
0.142" (3.60mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Operating Temperature
-35°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
150V