CX90MWD2G-24P | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CX90MWD2G-24P |
Description | USB-C RECPT 3.1 BOARD EDGE |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CX90MWD2G-24P Models |
Category | Ingress Protection Waterproof |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Operating Temperature -30°C ~ 85°C |
Series | Number of Ports 1 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current Rating (Amps) 0.25A, 1.25A |
Part Status Active | Voltage - Rated 20VAC |