CX90MWD2G-24P
DigiKey Part Number
26-CX90MWD2G-24PTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-CX90MWD2G-24PCT-ND - Cut Tape (CT)
26-CX90MWD2G-24PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CX90MWD2G-24P
Description
USB-C RECPT 3.1 BOARD EDGE
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CX90MWD2G-24P Models
Category
Ingress Protection
Waterproof
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A
Part Status
Active
Voltage - Rated
20VAC