Image for A4B-14PA-2DS(51) is not available
A4B-14PA-2DS(51)
DigiKey Part Number
A4B-14PA-2DS(51)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A4B-14PA-2DS(51)
Description
CONN HEADER
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 14 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
A4B-14PA-2DS(51) Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)
Series
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Part Status
Last Time Buy
Contact Shape
Square
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
1A
Shrouding
Unshrouded
Voltage Rating
200VAC