A3C-50DA-2DSC(71)
DigiKey Part Number
H10916-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3C-50DA-2DSC(71)
Description
CONN RCPT 50POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
50 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
A3C-50DA-2DSC(71) Models
Insulation Height
0.165" (4.20mm)
Contact Length - Post
0.079" (2.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mated Stacking Heights
5.1mm, 6mm
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Voltage Rating
200VAC
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)