A3B-24PA-2DS(51)
DigiKey Part Number
A3B-24PA-2DS(51)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3B-24PA-2DS(51)
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 24 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A3B-24PA-2DS(51) Models
Category
Termination
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)
Packaging
Tray
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
2A
Voltage Rating
200V