A3A-20DA-2SV(71)
A3A-20DA-2SV(71)
A3A-20DA-2SV(71)
DigiKey Part Number
H10978-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3A-20DA-2SV(71)
Description
CONN RCPT 20POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A3A-20DA-2SV(71) Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Mfr
Insulation Color
Brown
Series
Insulation Height
0.165" (4.20mm)
Packaging
Tube
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Female Socket
Mated Stacking Heights
5.1mm, 6mm
Style
Board to Board or Cable
Features
Board Guide
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200VAC
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Telecommunications
Number of Rows
2
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)