A3-28PA-2SV(71) is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Samtec Inc.
In Stock: 0
Connector Header Surface Mount 28 position 0.079" (2.00mm)
A3-28PA-2SV(71)
DigiKey Part Number
H10943-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A3-28PA-2SV(71)
Description
CONN HEADER SMD 28POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
A3-28PA-2SV(71) Models
Category
Contact Length - Mating
0.138" (3.50mm)
Mfr
Insulation Height
0.071" (1.80mm)
Series
Contact Shape
Square
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Rows
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Row Spacing - Mating
Insulation Color
Brown
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Style
Voltage Rating
200V
Shrouding
Unshrouded
Mated Stacking Heights
6mm, 8.8mm