A2-6PA-2.54DSA(71)
DigiKey Part Number
H123043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A2-6PA-2.54DSA(71)
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 6 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A2-6PA-2.54DSA(71) Models
Category
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Mfr
Overall Contact Length
0.454" (11.54mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bag
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A
Mounting Type
Voltage Rating
200V
Termination
Solder
Contact Finish Thickness - Post
78.7µin (2.00µm)
Fastening Type
Push-Pull
Base Product Number
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)