V130LA20B
DigiKey Part Number
2156-V130LA20B-ND
Manufacturer
Harris Corporation
Manufacturer Product Number
V130LA20B
Description
VARISTOR 205V 6.5KA DISC 20MM
Customer Reference
Detailed Description
205 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
220 V
Manufacturer
Harris Corporation
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
70J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1.9 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
175 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
190 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V