RURU10060
DigiKey Part Number
2156-RURU10060-ND
Manufacturer
Harris Corporation
Manufacturer Product Number
RURU10060
Description
DIODE STANDARD 600V 100A TO218
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 100A Through Hole TO-218
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
100 ns
Packaging
Bulk
Current - Reverse Leakage @ Vr
250 µA @ 600 V
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-218
Current - Average Rectified (Io)
100A
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.6 V @ 100 A