HGTG20N50C1D
DigiKey Part Number
2156-HGTG20N50C1D-ND
Manufacturer
Harris Corporation
Manufacturer Product Number
HGTG20N50C1D
Description
IGBT 500V 26A TO-247
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 500 V 26 A 75 W Through Hole TO-247
Category
Power - Max
75 W
Manufacturer
Harris Corporation
Input Type
Standard
Packaging
Bulk
Gate Charge
33 nC
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
500 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
26 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
35 A
Supplier Device Package
TO-247
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.2V @ 20V, 35A